Γιορτή 28ης Οκτωβρίου του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πυλαίας

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2011, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πυλαίας η σχολική γιορτή για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Τη γιορτή παρουσίασαν τα παιδιά της Ε' τάξης σε συνεργασία με τους δασκάλους τους.

Η εκδήλωση συγκίνησε ιδιαίτερα τους παρευρισκόμενους, μιας και στη γιορτή ήταν προσκεκλημένη μια ηλικιωμένη κυρία, η κυρία Ιωάννα, η οποία έζησε τις δύσκολες μέρες του 1940. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να ακούσουν τις εμπειρίες της ίδιας, αλλά και να συνομιλήσουν μαζί της θέτοντας της ερωτήματα. Στο τέλος, η κυρία Ιωάννα βαθιά συγκινημένη συνεχάρη τα παιδιά  και τους δασκάλους τους για τη γιορτή που παρουσίασαν, τονίζοντας ότι την έκαναν να ξαναφέρει στο  μυαλό της εικόνες από το παρελθόν μέσα από μια ευχάριστη διαδικασία...