Φιλαναγνωσία μια μύγα Παρίσι Θεσσαλονίκη 0
Δράσεις Ενδοσχολικές ΣΤ τάξη

Φιλαναγνωσία: “Μια Μύγα από το Παρίσι στη Θεσσαλονίκη”

Στο πλαίσιο των δράσεων που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας για την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης διάβασαν το βιβλίο της Ίρις Τσολάκη με τίτλο: Μια μύγα από το Παρίσι στη Θεσσαλονίκη.

Το βιβλίο έχει ως κεντρικό θέμα τα μνημεία της πόλης μας, μέσα από τα οποία ξεδιπλώνεται η ιστορία της Θεσσαλονίκης από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας.

Την Τρίτη 26/03/2024 η συγγραφέας επισκέφθηκε το σχολείο μας και με παιχνιώδη τρόπο βοήθησε τα παιδιά να γίνουν Μικροί Ξεναγοί.

Στο τέλος της παρουσίασης οι μαθητές/τριες χάρισαν στη συγγραφέα το βιβλίο με τις δραστηριότητες που έγιναν στην τάξη (ζωγραφιές, ακροστιχίδες, ποιήματα, βιβλιοκριτικές και ευχαριστήριο σημείωμα) καθώς και μια πήλινη κατασκευή του Λευκού Πύργου.