Φιλαναγνωσία τρία ποντίκια 0
Α τάξη Δράσεις

Φιλαναγνωσία: “Τρία ποντίκια, ένα τυρί, και μυστήριο πολύ!”

Στο πλασίο των δράσεων που πραγματοποιούνται στο σχολείο για την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού  Βιβλίου (2 Απριλίου), οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄τάξης διάβασαν το βιβλίο της Σοφίας Πανίδου με τίτλο: “Τρία ποντίκια, ένα τυρί, και μυστήριο πολύ!”. Την Τετάρτη 3 Απριλίου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί είχαν τη χαρά να υποδεχτούν την ίδια τη συγγραφέα στο χώρο του 1ου ΔΣ Πυλαίας. Η κα. Πανίδου μοιράστηκε με τους μαθητές την έμπνευσή της πίσω από τη δημιουργία του βιβλίου, και περιέγραψε τα βήματα που ακολουθεί κανείς για να γράψει ένα βιβλίο. Τέλος, παρουσίασε την ιστορία με έμμετρο και παιγνιώδη τρόπο.

Η συνάντηση έκλεισε με τους μαθητές να θέτουν ερωτήσεις στη συγγραφέα και να δημιουργούν τα δικά τους μικρά χάρτινα ποντικάκια, δραστηριότητα που καλλιέργησε τη δημιουργικότητα, τη φαντασία και τη διασκέδασή τους. Αυτή η όμορφη εμπειρία άφησε στα παιδιά μια βαθιά εκτίμηση για το βιβλίο και τη δημιουργική γραφή.