Έξυπνη Ανακοίνωση με Scratch και WeDo2
Δράσεις Πληροφορική ΣΤ τάξη

Συμμετοχή του 1ου ΔΣ Πυλαίας στο 16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής στο ΝΟΗΣΙΣ

Είμαστε περήφανοι να ανακοινώσουμε τη συμμετοχή του 1ου ΔΣ Πυλαίας στο “16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής“, μια εκδήλωση που αποτελεί πλέον θεσμό στον χώρο της εκπαίδευσης και της πληροφορικής. Φέτος, στο συνέδριο συμμετέχουν πάνω από 2000 μαθητές και με πάνω από 125 καινοτόμα έργα, επιβεβαιώνοντας την αξία της μάθησης μέσω της πρακτικής εφαρμογής, της πληροφορικής, και της έρευνας.

Μαθήτριες του τμήματος ΣΤ2 (2023-2024) παρουσίασαν το project με τίτλο “Έξυπνη Ανακοίνωση με Scratch και WeDo2“, που επικεντρώθηκε στην προώθηση της ανακύκλωσης συνδυάζοντας πληροφορική, ρομποτική, και έρευνα. Η συμμετοχή μας σε αυτό το συνέδριο είναι σημαντική, επιβεβαιώνει την εμπλοκή και το ενδιαφέρον των μαθητών και των εκπαιδευτικών του 1ου ΔΣ Πυλαίας για την έρευνα και την καινοτομία.

Παρακολουθήστε το βίντεο της παρουσίασης για να ενημερωθείτε για την σημαντική εργασία των μαθητριών μας.

Το σχολείο μας συνεχίζει να υποστηρίζει και να ενθαρρύνει τέτοιες πρωτοβουλίες, πιστεύοντας στη σημασία της εκπαίδευσης και της καινοτομίας.

Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το ταξιδιωτικό πρακτορείο AKMI TOURS για την υποστήριξη.