Παρακολούθηση Δωρεάν Θεατρικής Παράστασης του ΚΘΒΕ στο χώρο του Σχολείου

Οι μαθητές/τριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης, την Παρασκευή 19-02-2016, θα παρακολουθήσουν δωρεάν στις τάξεις τους το θεατροποιημένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κρατικού Θεάτρου Βόρειας Ελλάδας (ΚΘΒΕ) «Για τα Παιδιά όλης της γης» με αφορμή το διήγημα του Hans Christian Andersen «Το κορίτσι με τα σπίρτα», σε σύλληψη-σκηνοθεσία Νίκου Βουδούρη. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα προσφέρεται στα σχολεία με την υποστήριξη των Δήμων και είναι υπό την αιγίδα Unicef. Πρόκειται για ένα ταξίδι αυτογνωσίας και ελπίδας που αφορά στη φτώχια, την ανέχεια και τα προβλήματα των παιδιών όλης της Γης, στο πέρασμα των δύσκολων καιρών μας. «Έξι πλούσιοι φίλοι που έχουν καιρό να τα πούνε κλείνουν συνάντηση για να βρεθούν στο σπίτι του ενός παραμονή πρωτοχρονιάς. Μέσα στη χαρούμενη ατμόσφαιρα της βραδιάς, ακριβώς απέναντί τους, έξω από το μεγάλο ισόγειο τζάμι του σπιτιού, βρίσκεται το κορίτσι με τα σπίρτα. Εκεί λοιπόν μπροστά στα μάτια τους διαδραματίζεται όλη η ιστορία της ταλαιπωρημένης μικρής και η προσπάθειά της για επιβίωση. Όταν οι καλεσμένοι αντιλαμβάνονται τι συμβαίνει, τα γέλια και τα τραγούδια διακόπτονται απότομα? Θα επηρεάσει το γεγονός αυτό τη ζωή τους και πόσο;» Παίζουν οι ηθοποιοί Αραμπατζόγλου Σαυρούλα, Καλπάκογλου Παντελής, Λιθαρής Λευτέρης, Νταρακτσής Χρίστος, Σαρόγλου Δέσποινα, Τσιακμάκης Γιάννης.