Σχολή Γονέων
Προγράμματα ΣΤ τάξη

Λειτουργία Σχολής Γονέων

Το Σχολείο μας, στο οποίο λειτουργεί Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.), απευθύνει πρόσκληση στους γονείς της ΣΤ ́ τάξης να συμμετάσχουν στη Σχολή Γονέων που θα ιδρύσουμε, με στόχο τη γονεϊκή ενδυνάμωση στο δύσκολο έργο της διαπαιδαγώγησης.

Οι Σχολές Γονέων συντονίζονται από εξειδικευμένους επιστήμονες (ψυχολόγο και κοινωνικό λειτουργό) προσφέροντας γνώσεις, ανταλλαγή εμπειρίας και ευκαιρίες για συζήτηση και προβληματισμό.

ΣΚΟΠΟΣ τους είναι:

• η στήριξη του θεσμού της οικογένειας ως πλαισίου σταθερότητας και ασφάλειας και
  • η προστασία της ψυχικής υγείας ανήλικων και ενήλικων ατόμων μέσα στο σύστημα της οικογένειας.

Η πρώτη διερευνητική συνάντησή μας, με συντονίστριες την Ψυχολόγο και την Κοινωνική λειτουργό του σχολείου μας, θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 17:00, στο Σχολείο, προκειμένου να συζητήσουμε μαζί σας τον τρόπο λειτουργίας και τη θεματολογία της σχολής γονέων.

Για το έγγραφο της πρόσκλησης κάνετε κλικ εδώ.