Σχολικές εκλογές01
Γενικά Ενδοσχολικές ΣΤ τάξη

Μαθήματα δημοκρατίας: Όταν οι μικροί διδάσκουν τους μεγάλους

Την εβδομαδα που μας πέρασε τα τμήματα της ΣΤ’ τάξης διενήργησαν εκλογές για την ανάδειξη των πενταμελών συμβουλίων. Σε ένα από αυτά, το ΣΤ3, πρωτοτύπησαν, αφού όχι μόνο ακολούθησαν αυστηρά όλες τις διαδικασίες αλλά κυρίως γιατί συμμετείχε διαδικτυακά ένας μαθητής που απουσιάζει από πέρυσι λόγω υγείας. Οι μαθητές υπέβαλαν υποψηφιότητες, οι υποψήφιοι παρουσίασαν το πρόγραμμα τους  και συμμετείχαν σε μυστική ψηφοφορία με ενιαίο ψηφοδέλτιο που προεκτύπωσαν εγκαίρως. Με εφορευτική επιτροπή και πλήρη διαφάνεια κατέληξαν στους αντιπροσώπους τους. Και εκεί έγινε η έκπληξη, αφού ο συμμαθητής τους που λείπει πήρε τις περισσότερους ψήφους ! Στο νέο πενταμελές, οι συνεδριάσεις θα γίνονται με χρήση webex, καθώς θα συμμετέχει ενεργά ο απών συμμαθητής. Έτσι λοιπόν το μάθημα για τους μικρούς έγινε μάθημα για τους μεγάλους και για μια ακόμη φορά αποδείχτηκε ότι το κριτήριο των προεφήβων μαθητών μας, ο αλληλοσεβασμός και η αρχή της κοινότητας, υπερτερούν έναντι κάθε σκοπιμότητας!