Μαύρο Θέατρο στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας

Την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2011 στο χώρο εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πυλαίας, ο θίασος Τεχνόπολις από τα Χανιά παρουσίασε την εγκεκριμένη από την Α' βαθμια Εκπαίδευση παράσταση "Αυτός ο κόσμος ο μικρός". Πρόκειται για ένα οικολογικό παραμύθι που επιχειρεί ένα παραλληλισμό με το σήμερα με αφορμή τρεις γνωστές βιβλικές ιστορίες.

Κατά την παρουσίαση του έργου από το θίασο, οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πυλαίας γνώρισαν τεχνικές όπως το μαύρο θέατρο, οι μαριονέτες διαφορετικών τεχνικών και μεγεθών, το τρισδιάστατο θέατρο σκιών και η βιντεοπροβολή.

Στο τέλος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους ηθοποιούς, να δουν από κοντά τις μαριονέτες, να τις αγγίξουν αλλά και να δοκιμάσουν να παίξουν μαζί τους.