Πρόγραμμα "Οδυσσέας"

Odysseas

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος για πρώτη φορά στο πρόγραμμα "Οδυσσέας", ένα πρόγραμμα παιδαγωγικής αξιοποίησης της τηλεδιάσκεψης στο σύγχρονο σχολείο του 21ου αιώνα. Φορέας Υλοποίησης της πρωτοβουλίας είναι το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Αντικείμενο του προγράμματος ΟΔΥΣΣΕΑΣ αποτελεί η ανάπτυξη και η υλοποίηση διαθεματικών δραστηριοτήτων συνεργατικής μάθησης μέσω τηλεδιασκέψεων μεταξύ Δημοτικών Σχολείων, επικεντρώνοντας σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και των κλιματικών αλλαγών. Στο πλαίσιο ενός ανοιχτού μαθητοκεντρικού περιβάλλοντος, η έμφαση δίνεται στην συνεργατική οικοδόμηση των γνώσεων και στην καλλιέργεια κρίσιμων κοινωνικών και τεχνολογικών δεξιοτήτων με στόχο την προετοιμασία των αυριανών πολιτών για την δημιουργική και κριτική τους ένταξη στην αναδυόμενη Κοινωνία της Γνώσης του 21ου αιώνα.

Ο "Οδυσσέας" ξεκίνησε το ταξίδι του το 2000 και μέχρι στιγμής έχει φέρει σε επαφή μέσω τηλεδιάσκεψης πάνω από 1500 μαθητές, 60 δασκάλους και 20 δημοτικά σχολεία στην Ελλάδα και την Κύπρο.

Τα συνεργαζόμενα σχολεία του ΟΔΥΣΣΕΑ για το 2012 είναι 7:

• 1ο Δ. Σχ. Αίγινας (Αίγινα)
  • 3ο Δ. Σχ. Κισσάμου (Χανιά)
  • 3ο Δ. Σχ. Αγ. Δημητρίου (Αθήνα)
  • Λεόντειο Δ. Σχ. Πατησίων (Αθήνα)
  • Δ.Σχ. Ναυστάθμου Σούδας (Χανιά)
  • 1ο Δ. Σχ. Πυλαίας (Θεσσαλονίκη)
  • Δ.Σχ. Άδελε Ρεθύμνου (Ρέθυμνο)

Τα ζευγάρια των συνεργαζόμενων σχολείων και τα θέματα ενασχόλησης είναι τα παρακάτω:

• Λεόντειος - Χανιά (Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας)
  • Αίγινα -Κίσσαμος ( Καπετάν SOS)
  • Αγ. Δημήτριος-Κίσσαμος (Καπετάν SOS)
  • Πυλαία-Άδελε (Μυστικοί πράκτορες του Πλανήτη)

Οι τηλεδιασκέψεις (4 στο σύνολό τους) ξεκίνησαν το Μάρτιο και ολοκληρώθηκαν το Μάιο. Για το σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν στην αίθουσα τηλεδιασκέψεων του Αμερικανικού Κολλεγίου Θεσσαλονίκης Act. Μεταξύ των εργασιών που υλοποιήθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες ήταν η παρουσίαση της Θεσσαλονίκης, της Πυλαίας και του σχολείου μας, ο κύκλος ζωής των προϊόντων και 8 ιστορίες με θέμα τις αρχές "Μειώνω - Επαναχρησιμοποιώ - Ανακυκλώνω - Κομποστοποιώ". Οι ιστορίες αυτές δημιουργήθηκαν σε συνεργασία με το σχολείο της Κρήτης.

Υλικό από τις εργασίες των μαθητών μπορείτε να δείτε στο ιστολόγιο Agents4Planet του περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποιείται στο σχολείο μας.

Υπεύθυνοι δάσκαλοι: Κωνσταντίνος Λύτος, Μαρία Φιλιπποπούλου