Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο δύο φορές το μήνα (2018-2019)

Αγαπητοί γονείς,

Ο Σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε να εφαρμόσει τη νέα δράση με τίτλο: «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο για τουλάχιστον δύο Σαββατοκύριακα το μήνα» σύμφωνα με την αριθ. πρωτ. 217785/δ1/18-12-2018 Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 6014/τ.Β/31-12-2018 & ΦΕΚ56/τ.Β/21-01-2019) καθώς και την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥΠΠΕΘ) με αριθ. πρωτ. Φ7/16592/Δ1/04-02-2019. Σύμφωνα με τη νέα δράση αυτή θα παραμένουν στο σχολείο τουλάχιστον δύο φορές το μήνα μόνο τα διδακτικά βιβλία και οι μαθητές θα παίρνουν την τσάντα τους στο σπίτι με τα προσωπικά τους αντικείμενα. Ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε τα διδακτικά βιβλία να παραμένουν στο σχολείο τις παραπάνω ημερομηνίες, με στόχο οι μαθητές να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων και ότι σε καμιά περίπτωση δεν θα ανατίθενται εργασίες και δεν θα προγραμματίζονται επαναληπτικές εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης. Ο Διευθυντής του σχολείου με το Σύλλογο Διδασκόντων μεριμνούν για τη σωστή εφαρμογή της δράσης και την ενδεχόμενη διαμόρφωση του Εβδομαδιαίου Ωρολογίου Προγράμματος για την υποστήριξή της.
Γνωρίζουμε πως το σχολικό διάβασμα είναι μια καθημερινή πρόκληση για τα παιδιά, η οποία περιορίζει σημαντικά τον ελεύθερο χρόνο τους και την ενασχόλησή τους με τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και ταλέντα τους. Ταυτόχρονα και εσείς οι γονείς δέχεστε πίεση αφού σημαντικό μέρος του οικογενειακού σας χρόνου αφιερώνεται στο διάβασμα των παιδιών σας.
Στη γεμάτη άγχος και υποχρεώσεις εποχή μας, ο χρόνος είναι μάλλον ό,τι πιο πολύτιμο έχουμε. Γι΄ αυτό και είναι πολύ σημαντικό για τα παιδιά να τους αφιερώνουμε όσο περισσότερο γίνεται. Στηρίζουμε δημιουργικά τα παιδιά μας και γι΄ αυτό το λόγο αφήνουμε δύο από τα Σαββατοκύριακα του μήνα ελεύθερο χωρίς κατ΄ οίκον εργασίες και χωρίς άγχος.
Όπως κι εσείς έτσι και κάθε παιδί έχει την ανάγκη για λίγες ώρες ξεγνοιασιάς, παιχνιδιού, ξεκούρασης μα πάνω απ΄ όλα για λίγο χρόνο αλληλεπίδρασης με τους γονείς του. Οι στιγμές με τα παιδιά μας θα είναι οι στιγμές που χρόνια αργότερα θα πρωταγωνιστούν στις αναμνήσεις τους.
* Εφιστούμε την προσοχή των γονέων ώστε σε όλα τα βιβλία να υπάρχει το ονοματεπώνυμο του μαθητή. Σε περίπτωση απώλειας των θα δίνονται καινούργια από το σχολείο.
Οι ημερομηνίες παραμονής των βιβλίων είναι: 22-02-2019, 08-03-2019, 22-03-2019, 05-04-2019, 19-04-2019, 10-05-2019, 24-05-2019 και 07-06-2019.
Καλή συνεργασία και κατανόηση για τη νέα δράση αυτή!!!