Ολοκληρώθηκε το αφιέρωμα στην προώθηση φιλαναγνωσίας

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το τριήμερο των εκδηλώσεων του σχολείου μας που ήταν αφιερωμένο στην προώθηση της φιλαναγνωσίας.

Οι μαθητές της Α' τάξης διάβασαν και τραγούδησαν τον Ήλιο τον Ηλιάτορα του Οδυσσέα Ελύτη.

Οι μαθητές της Ε' τάξης με μια εξαιρετικά πρωτότυπη και δημιουργική ματιά, δραματοποίησαν και παρουσίασαν σκηνές απο λογοτεχνικά βιβλία που διάβασαν στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Μικροί και μεγάλοι ενθουσιάστηκαν. Το σύνθημα που φώναξαν τα παιδιά ας αποτελέσει ένα ελπιδοφόρο μήνυμα για όλους μας: "Καλώς ήρθατε στην εποχή που θα μεταμορφώσει την ιδέα σας για τον κόσμο! Καλώς ήρθατε στην εμπειρία του ΒΙΒΛΙΟΥ!!!"

Η συγγραφέας Έλενα Αρτζανίδου, παρουσίασε το βιβλίο της: "Δεν ντρέπομαι πια" και συζήτησε με τους μαθητές του σχολείου μας με αφορμή τα βιβλία της: "Ο κρυμμένος θησαυρός της τσέπης" και "Μυστικά και ψέματα". Την ευχαριστούμε και προσδοκούμε σε επόμενες ακόμα πιο δημιουργικές συναντήσεις.